MALZEMELER

Ana Konstrüksiyon

Ana Konstrüksiyon

Ana konstrüksiyon, CTP (Camelyaf Takviyeli Polyester) malzemeden imal edilir. Kule iç ve dış yüzeyi polyester esaslı pigmentler ile renklendirilmiş, her türlü hava şartlarına ve UV ışınlarına dayanaklı, solmaz, bozulmaz, estetik ve boya gerektirmeyen “Gel-Coat” malzemedir.Yangın hassasiyeti yüksek projelerde, alev gecitktirmeli polyester kullanılmaktadır.

CTP Çekme Profiller

CTP Çekme Profiller

CTP profiller, reçine katkı malzemeleri ilave edilmiş termoset reçinelerin veya termoplastların elyaflar ile bir prosese tabi tutulması sonucunda elde edilen ürünlerdir. Dolgu destekleri, eliminatör destekleri, su dağıtım sistemi destekleri, merdiven ve servis platformu CTP çekme profildir.

Fan

Fan

Niba su soğutma kulelerinde, alüminyum profil kanatlı ya da PPG/PAG kompozit kanatlı fanlar kullanılmaktadır. Soğutma kulelerinin fan kanat açıları ayarlanabilir özelliktedir. Fanların göbek malzemeleri alüminyum ya da çelik malzemelerden oluşmaktadır.

Motor

Motor

Anma gücü: 1,1 kW … 45 kW Koruma derecesi: IP55, IP56,IP65 Gerilim: Standart 400V Frekans: 50/60 Hz Gövde: Yapı büyüklüğü 56 ile 225 arasında alüminyum, 132 ile 450 dökme demirdir. Yalıtım sınıfı: "F" standart, Isı artış sınıfı: Sınıf "B" (80K)

Redüktör

Redüktör

Su soğutma kulelerimizde düşey giriş-düşey çıkışlı redüktör standart olarak kullanılmaktadır. Dişlileri ve milleri sementasyon çeliğidir. Yataklarında maşuralı rulmanlar kullanılmaktadır. Gövde GG20 gri pik dökümdür. Sızdırmazlık gövde ve kapakları arasında sıvı conta, millerde ise lastik yağ keçeleri ile sağlanır. İç yüzeyler astar boya, dış yüzeyler astar boya ve son kat olarak 2 kat epoksi boya ile boyanır. Boyama işleminden sonra koruyucu yağ ile kaplanır.

Eliminatör Sistemi

Eliminatör Sistemi

Dolgudan çekilen veya itilen pülverize suyun kuleden dışarı kaçmasını önleyen, su kaybını minimum seviyeye indiren elemanlardır. Standart olarak PVC malzemeden imal edilen damla tutucular kullanılmaktadır.

Su Dağıtım Sistemi

Su Dağıtım Sistemi

PVC ya da PPRC borularından oluşan su dağıtım sistemi, proses suyunun kule içinde dolgu malzemesi üzerine homojen dağılımını sağlamaktadır. Su 55 °C'den düşük ise PVC, daha yüksek sıcaklarda ise PPRC borular tercih edilmektedir.

Oluklu Su Dağıtım Sistemi

Oluklu Su Dağıtım Sistemi

Çok kirli-tufallı sularda, temizlenmesi daha kolay olan CTP açık oluklar tercih edilmektedir. Özellikle demir-çelik, yağ fabrikaları gibi proses suyunun çok kirli olduğu uygulamalarda tercih edilmektedirler.

PVC Film Tipi Dolgu

PVC Film Tipi Dolgu

PVC film tipi dolgular, ısıl şekillendirilmiş çoklu film tabakalarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmaktadırlar. Film tipi dolgu levhası maksimum soğutma yüzeyi, minimum hava direnci sağlayacak şekilde vakumlanmaktadır. Efektif ısı transfer katsayıları çok yüksek olup yanmama özelliğine sahiptirler. PVC film dolgular, askıdaki katı miktarı 20-100 ppm arasında ve çok tozlu olmayan ortamlarda tercih edilmektedirler.

PP (Polipropilen) Bigudi Dolgu

PP (Polipropilen) Bigudi Dolgu

PP (Polipropilen) bigudi tipi dolgu; orta kirli sularda, ortamın kirli ve tozlu olduğu, askıdaki katı madde miktarının fazla olduğu, suyun kireçlenmeye eğilimli olduğu sistemlerde tercih edilir. Polipropilen malzemeden imal edilen bu dolgu, 90 °C sıcaklığa kadar dayanıklıdır. Kullanımı ve temizlenmesi pratik bir dolgu çeşididir.

PP Sıçratma Tipi Dolgu

PP Sıçratma Tipi Dolgu

(Polipropilen) Sıçratma (ızgara-tabla) tipi dolgular araları rahat geçişli çıtalardan oluşmaktadır. Sıçratma tipi dolgu yağlı sularda, ortamın çok tozlu ve kirli olduğu, suyun kireçlenmeye meyilli olduğu tüm sistemlerde, askıda katı miktarının 300 ppm’den daha yüksek değerlerde olduğunda tercih edilmektedir. Polipropilen malzemeden imal edilen bu dolgu malzemeleri 90 °C sıcaklığa kadar dayanıklıdır.

Fıskiyeler

Fıskiyeler

Niba soğutma kulelerinde, Polipropilen (PP) malzemeden imal edilen fıskiyeler kullanılmaktadır. Temizlik ve bakım için kolay sökülüp takılabilecek şekilde tasarlanmışlardır.

Servis Penceresi

Servis Penceresi

Niba soğutma kulelerinde servis ve bakım işlerini kolaylaştırmak için, 500 x 700 mm boyutlarında CTP servis penceresi bulunmaktadır.

Titreşim Şalteri

Titreşim Şalteri

Titreşim şalterleri, kulelerde bir emniyet önlemi olarak kullanılmakta olup aşırı titreşim durumunda fan motorunun enerjisini kesmektedir. Standart olarak sviç kontaklı titreşim şalterleri kullanılmaktadır.

Alçak Seviye Şalteri*

Alçak Seviye Şalteri*

Kule havuzundaki su seviyesini kontrol etmek için kullanılmaktadırlar. Su seviyesi kritik seviyeye ulaştığında pompaları devre dışı bırakarak sistemin hasar görmesini engeller. *OPSİYONEL

Frekans İnvertörü*

Frekans İnvertörü*

Niba soğutma kulelerinde, değişen ısı yükü ve iklim koşullarına göre enerji tasarrufu sağlamak amacıyla motor hızını kontrol etmek için kullanılan ekipmandır. *OPSİYONEL

Elektrik Panosu*

Elektrik Panosu*

Elektrik motorunun kontrol düğmelerinin ve yardımcı parçaların bir arada toplandığı kutudur. *OPSİYONEL

Filtrasyon Sistemi*

Filtrasyon Sistemi*

Havuz Süpürme ve Filtrasyon Sistemleri sayesinde soğutma suyundaki katıların oluşturduğu su kirliliği en aza indirilmekte ve kulenin ömrü uzatılmaktadır. *OPSİYONEL

Kimyasal Dozajlama Sistemi*

Kimyasal Dozajlama Sistemi*

Kule içerisinde sirküle edilen suyun şartlandırma ünitesi yardımı ile istenilen standartlarda olması sağlanmaktadır. Kule içerisinde oluşabilecek kireç, korozyon ve mikrobiyolojik kontaminasyonun önüne geçilmektedir. *OPSİYONEL

Tanıtım Videosu

Tanıtım VideosuNiba CTP Soğutma Kuleleri

Niba paket tip su soğutma kuleleri, optimum soğutma sağlayacak şekilde dizayn edilmektedir. Kulelerini kendi fabrikasında imal ederek çok yönlü müşteri isteklerine cevap verebilmektedir.

Malzeme Özellikleri

Malzeme ÖzellikleriNiba CTP Soğutma Kuleleri

Niba Soğutma kulelerinde fan bacası sıcak daldırma galvanizli çelik malzemeden imal edilmektedir. Motor ya da redüktörlü motor bu rijit yapı üzerine yerleştirilmektedir.

Kule Seçimi Nasıl Yapılır ?

Kule Seçimi Nasıl Yapılır ?Niba CTP Soğutma Kuleleri

İhtiyacınız olan kule modelini Niba "kule seçim programı" ile kendiniz seçebilirsiniz. Bu hesaplar neticesinde Proses ya da konfor soğutma için gereken projeyi belirleyebilir ve sipariş verebilirsiniz